REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Úředně byla sice naše jednota uznána až v roce 1863, ale to nic nezmění na faktu, že Sokol Dvůr Králové n. L. vznikl jako desátá sokolská jednota na světě.
Význam působení Sokola v českém pohraničí byl obrovský – především pro posílení národního uvědomění českého obyvatelstva. Sokolové nejen cvičili, ale pořádali také veřejná cvičení, výlety, zábavy, šibřinky, účastnili se veřejného života a také pomáhali nově vzniklým jednotám v pohraničí, kde neměli Češi právě na růžích ustláno. Být sokolem zavazovalo a sokolové mnohokrát v historii dokázali hesla o lásce k vlasti, ke svobodě a demokracii proměnit v činy.
Právě za 1. republiky došlo k velkému rozmachu Sokola. V době, kdy se nad naší republikou začala stahovat mračna nacizmu a všichni se právem obávali o další osud Československa, vyjádřili sokolové svůj postoj na X. všesokolském sletu. 30 tisíc mužů v prostných od Františka Pecháčka nazvaných Přísaha republice slíbili věrnost masarykovským ideálům první republiky. Už za pár měsíců přestala republika existovat.
Nacisté dobře věděli, že mají v Sokolu silného protivníka. Proto 8. října 1941 uskutečnili zátah proti sokolům. V síti gestapa uvízli především činovníci a cvičitelé ČOS a žup. Tehdy byla postižena také naše jednota. Odvlečeni byli náčelník župy Podkrkonošské i jednoty Dvůr Králové Ladislav Měšťan a náměstek župního starosty a starosta jednoty Dvůr Králové JUDr. František Pařez. L. Měšťan byl z důvodu vyššího věku propuštěn, zato Dr. Pařez byl převezen do Terezína a následně do Osvětimi, kde 2. 2. 1942 podlehl následkům útrap.
Do všech koutů republiky vedly nitky sokolské odbojové organizace. Byli v ní zapojeni i královédvorští sokolové. Karel Ježek, jako člen skupiny S-21-B organizoval přípravy k ukrytí parašutisty Jiřího Potůčka a vysílačky Libuše na sokolském tábořišti Ježkov u Doubravice. Skupina byla prozrazena, její členové pozatýkáni, stanným soudem odsouzeni a 9. 7. 1942 popraveni.
Během 2. světové války přišel Sokol o mnoho svých členů, řadu cvičitelů i činovníků.
Po 2. světové válce se zdálo, že už nic nestojí sokolům v cestě. Opak byl pravdou. Sokolům zbývaly necelé 3 roky. V té době dosáhla Česká obec sokolská milionu členů a připravovala se na XI. všesokolský slet.
Do příprav zasáhl únorový převrat roku 1948. Komunisté si ještě netroufli zrušit slet, aby si nepokazili pověst před světem. Mysleli si, že slet zneužijí pro svoji propagandu. Sokolové však vyjádřili svůj postoj tak, jako v roce 1938. Hesla v průvodu volala po svobodě a demokracii a před tribunou, kde stál Gottwald se svou suitou odvrátili tvář na opačnou stranu a prošli mlčky. Jejich chování nezůstalo bez následků. Došlo k zatýkání a vyakčňování nepohodlných členů Sokola. Mnozí byli i vězněni. Vyakčňování se nevyhnulo ani naší jednotě.
V následujících letech byl Sokol zrušen a název Sokol si mohly ponechat pouze vesnické jednoty. Naše jednota byla převedena pod hlavičku TJ Jiskra JUTA a později pod TJ Dvůr Králové n. L.
Díky cvičitelům a cvičitelkám, kteří přešli ze Sokola do odboru ZTV (základní tělesná výchova) a později ZRTV (základní a rekreační tělesná výchova) a nadále udržovali sokolskou myšlenku, se podařilo obnovit Sokol v roce 1968. Bohužel pouze nakrátko.
Dnes, třicet let po obnovení, se má Sokol Dvůr Králové čile k světu. V současné době sdružuje přes 400 členů a patří mezi největší a nejaktivnější jednoty župy Podkrkonošské-Jiráskovy.
Naši cvičenci a sportovci se účastní s úspěchem sportovních soutěží na župní, krajské, oblastní i republikové úrovni. Výborně reprezentují nejen naši jednotu, ale také město Dvůr Králové n. L.
Sokol nabízí sport a cvičení pro všechny věkové kategorie od rodičů s dětmi po seniory. I v současné době je kromě cvičení a závodění náplní i další spolková činnost, jako jsou pobyt v přírodě, táboření, výlety, šibřinky a další aktivity. Zároveň nezapomínáme na sokolské tradice, a tak při různých příležitostech můžete vidět naše členy a mládež v historických krojích. Právě tímto gestem dáváme najevo, že se hlásíme k odkazu zakladatelů Sokola.
Během stošedesátileté činnosti naší jednoty prošla Sokolem řada cvičenek a cvičenců, kterým se věnovalo mnoho cvičitelek, cvičitelů i činovníků. Není možné vyjmenovat všechny ty obětavce, kteří nelitovali volného času a bez nároku na odměnu se věnovali svým svěřencům, které vychovávali v duchu Tyršova hesla „V mysli vlast, v srdci smělost, v paži sílu“. Většina z nich už není mezi námi, proto nechť je tento příspěvek poctou jejich práci.
Odkaz našich předchůdců nás naplňuje hrdostí nad vykonanou prací. Vážíme si jí a budeme se snažit v ní pokračovat.
P. Špatenková, vzdělavatelka T. J. Sokol Dvůr Králové n. L.
Vaše komentáře |