Vyhledej
Šikovné nákupy
František Kočí - zahrádkářské potřeby, drogerie, barvy-laky > Co se děje > společenské akce

Štědrý den v pevnosti Josefov i Advent v Ratibořicích se letos nekonají

Redakce / 16.11.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Především náročnost na pořadatelskou činnost díky nařízeným opatřením je důvodem zrušení tradičních vánočních akcí v pevnosti Josefov a ratibořickém zámku. Rozsvěcení vánočních stromků v jednotlivých obcích se zatím neruší.

Štědrý den v Pevnosti 


Štědrý den v Pevnosti patří mezi výjimečné akce, kdy jsou pro veřejnost na Štědrý den přístupné vánočně vyzdobené kasematy turistického areálu Bastion I a také navazující podzemí. 
Součástí tohoto dne je i rodinná hra, která baví velké i malé děti. 
V kasematech bývají připravené dílničky, odkud si každý může odnést svoji vlastní vánoční ozdobu. Atmosféru dotváří oheň v krbech (černá kuchyně), vůně týdeníků a vánoční punč. 
Na programu jsou i dvě prohlídky vedené průvodcem v dobové uniformě, skauti přinesou a budou strážit Betlémské světlo.
Bohužel organizátoři na svém fcb profilu již na začátku listopadu informovali, že s přihlédnutím k současné situaci a k platných vládním nařízením se rozhodli akci v roce 2021 ZRUŠIT. 
"Přejeme Vám, abyste vánoční svátky prožili ve zdraví, v kruhu rodinném, v klidu a pohodě a budeme pevně věřit, že příští rok se na Štědrý den u nás na Bastionu I uvidíme!", vzkazují návštěvníkům 

Organizátoři zrušili tuto akci již v roce 2020, tehdy však umožnili alespoň zájemcům o Betlémské světlo odnést si ho s sebou domů právě z prostoru Bastionu I ve Štědrý den dopoledne. 

Letos nabízí si Betlémské světlo si lidé budou moci vzít na Skautské ústředně v Jaroměři.

Vánoce na zámku v Ratibořicích

"Z důvodu vývoje epidemické situace, nařízených opatření a z nich vyplývající náročnosti na pořadatelskou činnost, se adventní a vánoční akce do konce roku 2021 neuskuteční", je napsáno na webu Národního památkového ústavu, který spravují zámek v Ratibořicích. Tam se pravidelně koná akce zvaná Advent v Babiččině údolí a knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích

Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v 1. polovině 19. století. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.


Vánoční trhy

Zatím žádné město či obec nezrušilo rozsvěcení vánočního stromečku a s tím většinou související vánoční trhy

Například již v listopadu probíhají Vánoční trhy v Kuksu na labském nábřeží v centru obce, a to i za současné epidemiologické situace. Na tyto vyhlášené trhy, kam se sjíždí lidé z celého kraje, jsou však vpuštěni lidé jen v rámci opatření N-T-O. Na místě je možné se otestovat. Více informací o letošním průběhu této akce je v tomto článku

Není známo, že by ostatní města či obce přistoupily k podobnému opatření omezujícímu vstup na trhy.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: npu.cz, pevnosjosefov.cz, hospital-kuks.cz

 
Vaše komentáře

Přečteno 426x
 
Hodnocení článku: